Bugun...


YALÇIN KARABINAR

facebook-paylas
MİLLİ ŞAİRİ ANLAMAK
Tarih: 24-12-2018 14:04:00 Güncelleme: 11-06-2019 15:36:00


Haftaya Milli Şairimiz Mehmet Akif ile başlamak manidar olur diye düşündüm.Üniversiteden hocam Prof. Caner Arabacı’dan okumuştum Mehmet Akif’i. Günümüzde vatan, millet, devlet sevgisi konusunda örnek kişilerdenAkif. Uzatmadan yazayım Milli Şairi.
Soğuk havalarda doğup, soğuk havalarda hayata gözlerini yummuş Akif. İki kış arasına 63 yıllık ömür sığdırmış amaa baharla çok tanışmadığı da bir gerçek. Hayatı harp, darbe ve yıkımların bunaltıcı atmosferinde geçmiş çünkü. Daha okula başlama yaşı bile olmayan 5 yaşında Osmanlı – Rus Harbi ile başlayan bunaltıcı hayatı aslında bir milletin de hayatıydı. Sonra Trablusgarp, Balkan, 1. Dünya Harbi de keza öyle. Düşünürsek, İstiklal Harbi’ne vatan müdafaasının en önemli hamlesi diyebiliriz. Milli Şair Akif, bütün zorluklara rağmen vatanına, milletine ve devletine hep bağlı kalmış veçalışmalar yapmış. Değerlerini hiç yitirmemiş, hep ön plana çıkarmış.Rotasını kaybetmiş gemi gibi bir o yana bir bu yana savrulmadı. 
O, benimsediği değerlerle hayatını, şahsiyetini ve sanatını adeta bütünleştirdiği için ‘İslam Şairi’, ‘Kur’an Şairi’, ‘Camideki Şair’, ‘Milli Şair’ diye anılmış. Bu da yaptığı çalışmalarla, hal ve hareketleriyle yani bütünleştiği değerleriyle ilgili elbette. 
Dili ve Dini korunması gereken en önemli 2 temel olarak nitelendirmiştir.Müslüman toplumların birbirleriyle dayanışma halinde olması gerektiğini her defasında yazıp söyleyen Mehmet Akif, bu toplumları birbirlerinin olmazsa olmazı diye nitelendirmiş. Nasıl bir vücut; el, ayak, gözsüz olamazsa islam toplumları da birbiriyle dayanışmadan yaşayamaz, ayakta kalamaz demiş ve bu düşüncelerini de Akif’in İslam Birliği düşünce satırlarında görmek mümkündür. 
-“Artık ey millet-i merhume, sabah oldu uyan! // Sana az geldi ezanlar diye ötsün mü bu çan?”
-“Musallat hiç göz açtırmaz da garbın kanlı kabusu // Asırlar var ki, İslam’ın muattal, beyni, bazusu.”
-“Allah’a dayan, sa’ye sarıl, hikmete ram ol! // Yol varsa budur, bilmiyorum başka çıkar yol.”
Akif’in döneminde milletin geleceği ve vatanın bağımsızlığı tehlikedeydi. Saygın makamları işgal eden kişiler milletin ‘mezarını kazmakla’ meşguldü çünkü. Mandacılık almış başını yürümüş, sömürgecilerin emellerine rotaydı adeta. Tam bir bunalımlı, yılgınlık olan günler.
İşte Milli Şair Mehmet Akif Ersoy, o asla mağlup edilemeyecek olan, Türk’ün öz iman gücünü dile getirmek için kaleme alır İstiklal Marşı’nı.  Hiçbir teklifi kabul etmeyen Akif, İstiklal Marşı’nı yazar ve şiiri kahraman ordumuza ithaf eder. 1921’de Hakimiyet-i Milliye gazetesinde yayımlanan marş, dönemin Maarif vekili Hamdullah Suphi tarafından okunur. Mecliste defalarca ayakta alkışlanan şiir, kabul edilerek bir ulusun milli marşı olur.
***
Sandıklı’da TÜGVA kurulmuş, daha yeni görüyorum. Benim suçum olabilir veya tanıtım eksikliği de denilebilir. Neyse biraz inceleme fırsatı buldum vakfın organize ettiği etkinleri. Üst düzeyde ve bir ilçe halkı için kaçırılmayacak etkinlikler. Öncelikle tebrik ediyorum emeği geçenleri.Haftanın belirli günleri kadınlara ve erkeklere yönelik programlar güzel düşünülmüş. Alanında yetkin kişilerin dünyevi – uhrevi çizgide verdiği derslerden istifade etmek gerek şu çelişkili vakitlerde. Sahip çıkmak gerek bu güzide ekibe.  
TÜGVA’dan söz edecek olursak. Türkiye Gençlik Vakfı faaliyetleri, öğrencilere sağladığı imkanlar ile yurt içi ve yurt dışında adından sıkça söz ettiren kurumlardan biri.Üstlendiği misyonu “Gençliğin sosyal, fiziksel, zihinsel, ruhsal ve manevi gelişimlerini gözeterek, kendini devamlı geliştiren, kültürel birikime önem veren, yenilikçi ve nitelikli insan kıymetinin oluşumuna katkı sağlamak.” olarak açıklayan kurum; gençliğin umudu, geleceğin de teminatı.
***
Güzel bir hafta diliyorum
FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YUKARI