Bugun...


YALÇIN KARABINAR

facebook-paylas
DİNLEMEK, DİNLENMEKTİR
Tarih: 09-04-2019 09:24:00 Güncelleme: 11-06-2019 15:37:00


Bir Pazar sabahıydı yola koyulduğumda. Yavaştan kendini gösteren güneş ve hafifçe esen rüzgar eşlik ediyordu yolculuğuma. 20 dakika yürüdükten sonra geldim merkeze.Haftanın son gününde yoğun tempo koşuşturanlar dikkatimi çekti ve oturdum bir banka onları gözlemledim. Aradan çok vakit geçmedi, üzerinde çizgili yeşil entarisiyle salına salına yaşlı bir adam, yoldan geçenlerle konuşmaya çalışsa da hiç kimseye duyuramıyordu sesini. Gözüme takıldı seyre daldım. Yaşlı adam çok vakit geçmeden yorulmuş olsa kioturdu az ilerideki banka.İnce kıyafeti, eskimiş ayakkabısıyla merak ettim yaşlı amcayı. Belli ki vardı sıkıntısı fakat duyulmuyordu kalp sızıntısı.
Gittim yanını bir selamla. Kızaran yaşlı gözü ve sararan yüzüyle aldı selamımı. Nasılsın? dedim cevap vermedi. Memleketimi sordu hemen. Şoförmüş geçmişte, çoğu yerini de biliyordu. Sonra devam etti, büfeyi göstererek "simit alır mısın?" diye. 1 simit ile 2 sıcak çay eşlik etti sohbetimize.  Bu soğuk vakitlerde evi olup evsiz, çocukları olup kimsesiz kalan kişilerden birisiydi Kadir amca. Titrediğini görünce, “Şuradaki kafenin de çayları güzel oluyor” deyince, beni oraya almazlar dese de Kadir amca, yakındaki kafeye gitmeye ikna ettim kendisini. Oturur, oturmaz geceleyin dışarıda yattığını söyledi ve ekledi: "Hiç kimse beni dinlemiyor.." Sabah 10.00’daki programıma 20 dakika geç gitmeme neden olsa da Kadir amcaya vakit ayırdığım için huzurluydum. Sonra vedalaştık ve yoluma devam ettim. Dinlemenin, dinlenmek olduğunu düşünenlerdenim. Kadir amca da beni akşama kadar o yoğunluğa rağmen dinlendiren tek kişiydi. Bu durumdan sonra düşünme, bir iç muhasebe yapma hissi uyandırdı bende Kadir amca. Geçmişi, geleceği, vefayı, sefayı her şeyi düşündüm. Şifa oldu bana bu meditasyon.
Ki bizler müslüman ülkede yaşıyorduk. Sadece Ankara değil ülkenin neredeyse her şehrinde durum böyleydi. Bakıp görmeyenler, kaldığı apartmanda aynı duvara sırtını yasladığı kişiyi tanımayan bizler ve daha neler neler.. Oysaki Rabbimiz ayetinde: “Allah'a kulluk edin ve O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana, babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın, uzak komşuya, arkadaşa, yolcuya, ellerinizin altında bulunanlara iyi davranın. Allah kendini beğenen ve böbürlenip duran kimseyi asla sevmez.” buyurmuştu.
Kazasız, belasız seçimleri atlattık çok şükür. Seçilenleri tebrik ediyor, başarılar diliyorum. Seçimler bitti ama komşuluklar devam ediyor. Peygamberimizin, “Allah katında komşuların en hayırlısı, komşusuna en güzel davranandır.” hadisine uygun davranabilmek önemlidir.
Bu düşüncelerimle birlikte; dilimizden selamı, yüzümüzden gülümsemeyi ve kalbimizden iyi niyeti eksik etmemek ümidiyle, hayırlı günler diliyorum.
Saygılarımla..
FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YUKARI