Bugun...


YALÇIN KARABINAR

facebook-paylas
ASLINDA HAYATTIR, FOTOĞRAF
Tarih: 18-02-2019 13:13:00 Güncelleme: 18-02-2019 14:53:00


 
Her vaktin bir hikayesi vardır. Kimi gözler ve gönüllerde kalan kimi de fotoğraf karelerine yansıyan.  Fotoğraflara baktığımızda bazıları sevgi dolu, bazıları komik, bazılarıysa tarifsiz bir hüzün içerse de bir vakit sonra bu anılar yad edilince ortaya çıkan durum: Hayatın ta kendisidir!
Düşünürsek sevenler için fotoğraf, bir tutkudur, isteseniz de hep aklınızdadır. Nerede olursanız olun, nereye bakarsanız bakın, hep bir fotoğraf çekiyormuş gibi bakar, adeta çevreyi vizörden görürsünüz. Zamanı durdurma aracı olarak fotoğraf kimileri için hobi, kimileri için de bir ekmek kapısı, yani meslektir.
Fotoğrafı çekilmemişse çocuğumuzun ilk gülüşünü veya ilk adımını hatırlamamız çok zordur. Lise yıllarında ne kadar komik, evlenirken ne kadar mutlu göründüğümüz, o günlerden bir fotoğraf yoksa silik bir hatıra olarak bile kalmaz. Bazen yıllar önce bu dünyadan göçüp gitmiş birisi gülümser bize, bazen de şeklini dahi hatırlamadığımız fakat yıllarca kaldığımız ev. Bazen oynadığımız bir oyun çıkar karşımıza, bazen de siması unuttuğumuz arkadaşımız. İşte hepsi albüm sayfalarında yer edinir kendine. Hafızası iyi olmayan toplumlara, birbirleriyle bağlarını koparmış ailelere, geçmişini unutan insanlara, nereden geldiklerini unutanlara, mutlu olabilmenin aslında ne kadar kolay olduğunu hatırlatır fotoğraflar.
Amatör fotoğrafçılık
Amatör fotoğrafçılık günümüzün en yaygın hobilerinden birisi olarak düşünürsek, bu alanla ilgilenen azımsanmayacak bir kitle de sokak fotoğrafçılığı yapar. 
Peki kim bu kişiler?– Genel anlamda şehir şehir gezip sokak sokak dolaşarak; hayatı, yaşanan doğallıkları, sürprizleri ve her yerin farklı güzelliklerini fotoğraflayan kişilerdir. Bir başka deyişle görmeyenlerin gözü, duymayanların kulağıdır fotoğrafçı. Gittiğim yerlerde fotoğraf çekmeyi seven, kişisel olarak fotoğraf gezileri düzenleyen birisi olarak anı ölümsüzleştirmeyi seviyorum ve mutluluk duyuyorum bu alandan. Fotoğraflarımı bir vakit sonra tekrar açtığımda tanıştığım kişilerle tekrar tanışıyor, oradaki muhabbetleri hatırlıyorum. Gittiğim yerlere fotoğraf sayesinde tekrar gidiyorum, oradaki attığım adımları gözümde canlandırıyorum. Bu sayede zamanı durduruyor, bu anlarımı geleceğe bir not olarak bırakma imkanı buluyorum. 
Çoğumuz fotoğrafa resim diyoruz. Bilmeliyiz ki fotoğraf, resim değildir. Resim çizilir, fotoğrafsa çekilir. Ve kim ne derse desin fotoğraf, herkesin hayatında olan bir sanat dalıdır ve vazgeçilmezdir. 
 
FOTO MAZİ
Ve 1 gün daha bitti.
Yalnızlık, ilerleyen yaş ve dağınık baş.
Desene cüzdanındaki nostaljiye kaldın,
Kenarları yırtık, soluk bir fotoğrafla
Geçmişin  özlemli günlerine daldın.
Bakıyorsun vesikalıklara tek tek
Aklına gelen anılar bir yanda
Hüzün ve neşeler de diğer yanda
Ne fark eder ki?
‘Yaşanılan yaşanmamışlıklar’ diyorum
Eskiden yanımda ve sıradandı her şey
Şimdi de fotoğrafın...
Biraz yarım, biraz yanık, bir de tanık
Biraz ağlıyor, biraz da dağınık
Yüreğim acıyor bakınca
Bırak kıyafetlerini, fotoğrafı bile yırtık
Çaresizim saat olmuş 1 buçuk.
Hadi gir cüzdanıma uyuma vakti artık...
Kaleme aldığım bir şiirle sizlere veda etmek istedim. Güzel bir hafta diliyorum, kalın sağlıcakla..


Bu yazı 702 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
nöbetçi eczaneler
HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI