Bugun...


MEHMET AKSOY

facebook-paylas
İNSANIN DAVRANIŞLARINI KONTROL ETMEDE ÖLÜM FAKTÖRÜ
Tarih: 18-05-2022 11:22:00 Güncelleme: 18-05-2022 11:22:00


“Lezzetleri tahrip edip acılaştıran ölümü çok zikrediniz” (Hz. Muhammed sav)
Ölümü hatırlama, her şeyden el etek çekip inzivaya çekilmek değildir.Bunun aksine daha çok çalışarak geçmişte yapılan hataları telafi ederek, hata ve kusurları iyiliğe dönüştürme durumudur.Ölüm; bedenimizin canlı olmasını sağlayan ruhumuzun, bedenimizden ayrılmasıdır.
İnsan, ölüm sayesi ile içinde yaşadığı dünyadan, sürekli kalacağı ahirete bir geçiş yapar.Ölüm yok olma, hiç olma,son olma değildir.Rabbimiz tarafından ebedi kalacağımız yurdumuza bir sevkiyattır. 
İslamiyet de ölümü hatırlamak ve ölümden sonrasını düşünmek,mümine hayatını zindan etmesi yaşama sevincini azaltması için değil; aksine dünyasını güzelleştirsin ve ahiretine de hazırlık yapsın diye tavsiye edilmiştir.
Ölümü düşünen kişi hayatının kıymetini iyi bilir ve her anını dolu dolu yaşayarak yarına borçlu çıkmayacak şekilde hazırlık yapmaya gayret gösterir.İnsan, olumsuz davranışlarını ölümü hatırlayarak kontrol altına alabilir.Kul hakkı yemekten ,adaletsiz davranmaktan, dedikodu yapmaktan,ayrımcılık yapmaktan kendini uzak tutar.
Ölümü hatırlama, insanın kazancının nereden geldiğine dikkat etmesini ve kontrol etmesini , para ve mal sahibi olmak için her şeyi göze alan insan profilinden; alın teri ile yetinen insan profiline dönüşmesine katkı sağlar.Canının her arzuladığı şeye ve işe yönelmesini engeller, kendini sürekli kontrol altında tutma bilincini kazandırır.
Ölümü hatırlayan kişide merhamet duygusunun oranı artar.Etrafındakiinsan,hayvan ve bitkilere karşı sevgiyle bakar ve onları şefkatle korur.
Ölümü hatırlamakvefa duygusunun oluşmasına sebep olabileceği gibi aynı zamanda birlik ve beraberliğin artmasına da sebep teşkil eder.Örneğin ilimizin şirin beldelerinden önceki görev yerim Taşoluk’ta haftanın her Perşembe günü ikindi namazına müteakip halk sevdikleri ile buluşmak, onları hatırlamak için kabir ziyareti yapmaktadır.Halkın bu güzel adeti aynı zamanda önceden bir arada oldukları sevdiklerini hatırlamasına ve ne kadar yaşarlarsa yaşasınlar kendilerinin de bir gün toprağa gireceğini anımsatmaktadır. Her hafta gerçekleşen kabir ziyareti belde halkının bir ve beraber olarak  barış ve huzur içinde yaşamasına katkı sağlamaktadır.
Yazımı ölümün yaşama verdiği anlamı içselleştiren bir şiirle sonlandırmak istiyorum.
Birbirimize sarılsak bile,
Taş duvarlar örsek bile,
Yola koyulmuş bir kere,
Gülümseyerek geliyor ölüm bize. 
 
Hiç birimizin vakti belli değil,
Belki bu gün, belki yarın,
İster ağla, ister gül,
Gülümseyerek geliyor ölüm bize. 
 
Tohum çürümeden fidan filizlenmiyor,
Ölüm olmadan terhis gerçekleşmiyor,
İyi niyet olmadan güzellikler olmuyor,
Gülümseyerek geliyor ölüm bize. 
 
Rabbinin emrettiği namazı erteleme,
Gencim vaktim var daha deme,
Yapacağın iyiliği geciktirme,
Gülümseyerek geliyor ölüm bize.
Allaha emanet olun, esen kalın.
 
Mehmet AKSOY


Bu yazı 270 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

GAZETEMİZ

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARA
YUKARI