Bugun...


Lütfiye KADER

facebook-paylas
FEN BİLİMLERİNİN ÖNEMİ
Tarih: 11-05-2020 10:58:00 Güncelleme: 11-05-2020 10:58:00


Evren ve dünya denge üzerine kurulmuştur. En küçük canlı birimi hücre olduğuna göre, hücre içindeki organellerin bile işleyiş sistemi, denge üzerinedir.

Dünya ve evren üzerinde ne varsa, her şey denge sistemine göre çalışır.

Denge deyince; tabi ki aklımıza gelen ilk örneklerden biri, eşit kollu denge sistemlerinden manivela gelir.(Kaldıraç)

Arcihemedes : ”Bana istediğim uzunlukta bir çubuk getirin dünyayı yerinden oynatayım” demiştir. Aslında dengeleri kurallarına göre uygularsak değiştirebileceğimizi de bize göstermiştir.

Bilimde ölçme önemlidir. Ama her ölçme objektif midir? Elbette hayır. Ölçmenin olmazsa olmazı, bilimsel çalışmanın basamaklarından biri olan gözlemdir. Nitel ve nicel gözlemler ölçmenin anlamını verir.

Nitel ölçümlerde ölçülecek değer; Varlıkların nasıl olduğunu, sayılamayan ölçülemeyen bir değerin, vasıflı özelliklerine göre değerlendirilmesi anlamını taşır.

Nicel ölçümler ise; Kavramların sayılabilen ölçülebilen azalıp çoğalabilen özelliklerini gösteren değerlerdir. Eğer; feni iyi okuyup yazabiliyorsak;

Bu kavramların anlamlarını dünyanın işleyiş sistemini oluşturan denge için, manivela üzerinde açıklayalım.

Bir tahterevallinin orta noktası, denge merkezidir. Bu yüzden tahterevallinin denge merkezinden eşit uzaklıkta, uçlarına oturan kişilerin, ağırlıkları aynı olursa tahterevalli hareket etmez. Ama oturma yerleri, çubuğun orta noktasının uzaklığına göre değiştirilirse, sistem çalışır. Tahterevallinin bir ucunda oturan kişinin, denge merkezine olan uzaklığı 2 m, kişinin ağırlığı 100N=10kğ olsun .(2mx100N=200 N.m) Kişinin dengesi 200Nm ile dengelenir. Karşı uçta oturan kişinin denge merkezine olan uzaklığı 1 m ise, 200 ile dengelenebilmesi için ağırlığı elbette 200 N x1m= 200 N.m olur. Bu basit bir kaldıraç kanunudur.

Yani; Kuvvet Kuvvet Kolu= Yük x Yük Kolu

Bundan ne anlam çıkarırız sorusuna gelince;

Bütün sosyal problemler denge sistemine göre çözülebilir.

Örneğin; Okullarımız nitelikli ve niteliksiz diye ayrıştırıldı. Şimdi bu durum, gerek öğrenci bazında, gerek veli bazında yanlış ve adaletsiz bir tutum gibi algılansa da aslında bu durum dengelenebilir. Nasıl?

Tahterevalli çift taraflı bir kaldıraçtır. Tahterevallinin denge merkezi orta noktasıdır. Denge merkezinden 2 m uzağa oturan kişinin ağırlığı 100 N olsun.

Bunu nitelikli okullar gibi düşünelim. Yani nicel olarak az ama etki derecesi büyük. Fen Lisesi, Anadolu liseleri, sosyal bilimler liseleri gibi.

Tahterevallinin öbür ucunda oturan kişi için de, niteliksiz lise grubuna girdiğini söyleyebiliriz. Yani nicel olarak fazla ama etki derecesi düşük. Meslek Liseleri düz liseler gibi.

Bu uçta oturan kişinin ağırlığı 200 N denge merkezine uzaklığı ise 1 m olsun.

Bu büyüklüğün denge merkezine daha yakın durması dengenin kurulmasında rol oynar. Çünkü ağırlığı fazla olanın (Nicel olarak büyük olan) denge merkezine yakın olması (Denge merkezi), devletin bu kesime, daha cazip daha pozitif bir ayrıcalık getirerek sistemi dengeye oturtabilmesi gerekir.

Nicelik olarak sayıları çok, ama niteliksiz dediğimiz meslek liseleri ve düz liseler, 2 m uzakta ve ağırlığı 100 N olan nitelikli liselerle dengeye kavuşabilmesi için, meslek liselerine ve düz liselere, bazı ayrıcalıklar getirilmesi lazımdır. Sistemin dengesi de o zaman kurulmuş olur. Bu suretle, onların nitel değerleri de sosyal statüleri de artırılmış olur.

Ne gibi derseniz;

Her meslek lisesi ve düz liselerin, kendi alanlarında nitelikli hale getirilmesi, onlara mezun olduktan sonra, iş garantili çalışma olanakları verilmesi gibi.

Her meslek liseliye ve düz liseliye, çalışma hayatına atılırken, devlet tarafından teşvik edilen bireysel emeklilik priminin % 50 sini devlet tarafından, ödeme garan

tisi verilmesi gibi.

İmam Hatip Liselerinden mezun olan kızlar için, müftü olabilme hakkının verilmesi gibi.

Erkek ve kız öğrencilerin ilahiyat ve felsefe bölümlerine sınavsız geçişi gibi.

İmam hatip liselerinin sayısını azaltarak niteliklerinin de artırılması gibi.

Nükleer enerji liseleri açılması gibi. Bu liselere meslek liselerinde belli bir barajı aşan öğrencilerin girebilmesi önceliği verilmesi gibi.

Dünyada artık STEM eğitimleri, bilimde ve teknolojide ilerleme için önemli hale gelmiştir. STEM ‘in en çok uygulanması gereken okullar, meslek liseleri olmalı ve üniversite giriş sınavlarında (+) puan getirilmesi ayrışmaya uğramış mağdur konumundaki liseleri dengeleyecektir.

Unutmayalım ki; erkek ve kadın, uzun kısa, siyah beyaz, acı tatlı, yaşlı genç, güzel çirkin, birbirinin yarısı olan elma gibi birbirinin dengeleyen unsurlardır. Doğada zıt olan şeyler, dengenin korunmasını sağlar. Bu zıt şeylerin içinde bile denge vardır.

Her zaman kavram ve değerlerin nicelikleri, nitelikli değerlerden sayıca daha fazla olmasına rağmen etki güçleri, nitelikli değer ve kavramlardan daha azdır. Burada etkileme gücü ile sayısal üstünlük arasında da denge olduğunu görüyoruz. Aralarındaki ters orantı bize dengeyi göstermektedir.

Fen okuryazarlığı, öğrenilen bilgilerin yaşamımızda kullanma becerileri kazandırma anlamını taşıyorsa, sadece bilimsel problemlerin çözümü için değil sosyal ekonomik ve siyasi alanda da problemlerin çözümünde kullanabilir bilimsel ve analitik düşünce becerisini de, fen okuryazarlığı ile sağlayabilir yaşamın dengesini koruyabiliriz diye düşünüyorum.

Başta da söylediğim gibi; yaşamın, kaynakların(Gıda ve yeraltı yerüstü madensel kaynaklarımız), enerjinin, sürdürülebilmesi için, doğanın denge yasasına uyulması kaçınılmazdır. Aklın ve bilimin ışığında en güvenilir kaynak müspet bilimlerdir.

19.08.2018

Lütfiye KADER

Uzm. Fen Bilgisi ÖğrtBu yazı 2381 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

GAZETEMİZ

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARA
YUKARI