Bugun...


Lütfiye KADER

facebook-paylas
30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI
Tarih: 29-08-2020 09:11:00 Güncelleme: 29-08-2020 11:28:00


    Tarihte bütün yenilikler (reformlar) değişimler, devletlerin politikalarını etkilemelerine rağmen, İngiltere, Avusturya, Fransa İtalya, Almanya ve Rusya’nın sömürgecilik duygularını hiç değiştirmemiştir.

1.Dünya savaşından sonra ABD yenidünya düzeninde sömürge anlayışının baş aktörü olmuştur.İşte tarihte, bu sömürgecilere, Kurtuluş savaşımızla dur diyen Mustafa Kemal Atatürk sadece yeni bir devlet kurarak ve kendi milletini korumakla kalmamış, bütün mazlum ülkelerin de bağımsızlık ateşlerini yakmalarını sağlamıştır.
Atatürk’ün önderliğinde başlayan Kurtuluş Savaşı, Türk milletinin dünyanın en güçlü devletlerine karşı verdiği bir mücadele olup 11 Ekim 1922 Mudanya Mütarekesi ile son bulmuştur. 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı gündür.
Peki, neden yurdumuz işgal edildi.
1.dünya savaşının sebepleri ve Osmanlı’nın 1789 daki Fransız devrimlerine Rönesans’a ayak uyduramaması, haçlı birliklerinin bakış açıları, batılı ülkelere imtiyaz ve kapitülasyonlar vermek zorunda kalması, sarayın bilime, sanata, gelişmelerini halkına yansıtamaması Osmanlı devletinin de sonunu getirdi.
Savaşın ana nedenleri
.Ham madde ve sömürge arayışı.
.İngiltere ve Almanya arasındaki ekonomik rekabet.
.Fransız ihtilalinin getirdiği milletçilik akımının etkisi.
.Avusturya'nın ve Rusya'nın balkanlar üzerindeki çıkar çatışmaları ve bloklaşma
1.Dünya savaşında devletler çıkarlarına göre 2 guruba ayrıldı.
İttifak (Anlaşma, bağlaşım)devletleri: Osmanlı, Almanya, Avusturya –Macar İmparatorluğu, İtalya (1915 e kadar) Bulgaristan
İtilaf (Karşı anlaşmaya yapılan birlik): İngiltere Rusya, Fransa, Sırbistan, Japonya, Romanya, ABD, Brezilya, İtalya (1915Ten sonra) Yunanistan.
İlginçtir ki; itilaf devletlerinin bugün birçoğu yine aynı bloktadır.
1 dünya savaşı sonuçları
.Avrupa ve Asya'da devletlerarası dengeler bozulmuş, Osmanlı, Avusturya-Macar imparatorluğu ve Rusya tarihe karıştı.
.Polonya, Çekoslovakya, Yugoslavya ve Macaristan kuruldu.
.Yeni siyasi rejimler ortaya çıktı.
.Yenilen devlerin imzaladığı ağır antlaşmalar 2. dünya savaşına ortam hazırladı.
.Sömürgecilik isim değiştirerek "mandacılık" adı altında devam etti.
.Osmanlı devleti parçalanmış Hıristiyan azınlıktan sonra Müslüman Araplarda bağımsızlıklarını ilan etti.
.ABD bu savaştan sonra Avrupa politikasına karışmaya başladı.
Birinci dünya savaşı, 1914 ile 1918 yılları arasında gerçekleşti. Osmanlı devleti önce tarafsızlığını ilan etti. Almanya Osmanlı'nın jeopolitik konumundan yararlanarak yeni cephelerin açılmasını sağlamak ve halifelik sıfatından yararlanmak için savaşa girmesini istedi.
İtilaf devletleri ise, Osmanlıyı kapitülasyonlarla sıkıştırdığı mengeneyi açıp kaldıracağını maddi yardım yapılacağını söyleyerek Osmanlı’nın savaşa girmemesini istedi.
Osmanlı yönetimi, Almanların savaşı kazanacağını ve kaybedilen toprakların geri alınacağını düşünerek kapitülasyonların tek yanlı olarak kaldırıldığını ilan etti. Almanlar Rus limanlarını bombalayınca İttifak içerisinde olan Osmanlı da 1. Dünya savaşına girmiş oldu.
Osmanlı devleti 1. Dünya savaşına girmesinin ardından Kafkas Cephesi. Kanal (Süveyş) Cephesi, Hicaz Yemen Cephesi, Irak Cephesi, Suriye Filistin Cephesi, Çanakkale Cephesi gibi cephelerde savaştı.
Birinci Dünya Savaşı'ndan yenik çıkan Osmanlı Devleti'nin başkenti İstanbul olmak üzere birçok stratejik noktası işgal altındaydı.
Kafkasya da Ruslar, diğer cephelerin hemen hepsinde İngiltere vardı. Çanakkale cephesinde İtilaf devletlerinin bu cephedeki amacı; Rusya'ya silah yardımı yaparak bu devletin doğu Avrupa'ya yönelik saldırısını kolaylaştırmak, Almanya'nın doğuya yayılmasını önlemek, boğazlar ve İstanbul' u alarak Osmanlı Devleti’ni savaş dışı bırakmaktı. Âmâ Çanakkale’yi geçemediler.
Çünkü karşılarında Mustafa Kemal' i ve onun inançlı askerlerini buldular. Türk ordusu, bu cephede büyük bir zafer kazandı. Boğazlar ve İstanbul'a yönelen tehlike önlendi.
Büyük Taarruz, Ağustos'un 26'sını 27'sine bağlayan gece Afyon'da başladı, Aslıhan civarında kuşatılan düşman birliklerinin, Mustafa Kemal Paşa'nın idare ettiği Dumlupınar Meydan Muharebesi'nde imha edilmesi ile Türk ordusunun zaferiyle sonuçlandı.
İşte Kurtuluş savaşının en büyük amacı, bağımsızlık ve egemenlik haklarımızın geri alınması idi. Kurtuluş savaşımız 30 Ekim 1918 Mondros Ateşkes Antlaşması sonrası işgallerin başladığı ve boğazların İngilizlerin kontrolüne geçtiği dönemde başlayan bir milli mücadeledir.
Efendiler, millî egemenlik öyle bir ışıktır ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar yanar, yok olur. (Atatürk ‘ün 30 Ağustos 1924'te Dumlupınar'daki konuşmasından )
30 Ağustos Zafer Bayramı Kurtuluş savaşımızın zaferle taçlandığı, büyük bir bayramdır. Kutlu olsun.
      29.08.2020
     Lütfiye Kader
  Emk Uzm Fen Bilimleri öğretmeni


Bu yazı 39506 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

GAZETEMİZ

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARA
YUKARI