Bugun...


İsmail Hakkı CENGİZ

facebook-paylas
Ürpertici İşsizlik Bunalımı… Çürüme
Tarih: 01-06-2020 11:08:00 Güncelleme: 01-06-2020 11:08:00


İstatistik, milyonlarca işsiz var diyor. Fakat bu milyonların her biri “tek”, “tek” işsiz. “İşsizlik” kişi için ne ifade ediyor? Onu maddeten, ruhen ve zihnen nasıl etkiliyor?

İşsizlik, tüyler ürpertici bir sorun. Her insanın bir işi olmalı… Çünkü işsizlik insan yaradılışına aykırı. Başka hiçbir sorun, kişi için, işsizlik kadar yıpratıcı olamaz.

İşsizlik, bir diken gibi, size her an batar, sizi her an dürter. Televizyonu açarsınız, program yapanların, reklam verenlerin bir işi vardır. Bankalara, ofislere, işyerlerine gidersiniz, size hizmet veren herkesin bir işi vardır.  Elektrik-doğalgaz-su faturalarınız gelir, getirenlerin bir işi vardır. Sokaktan geçen sütçünün, simitçinin bile bir işi vardır. Ama sizin işiniz yoktur.

Çalışmak istediğiniz, birçok işe başvurduğunuz halde sizin bir işiniz yoktur. Bu “zehir” gibi bir duygudur. Bir “suçluluk” ve “değersizlik” duygusudur. Bu, insanı çıldırtan bir duygudur. Ve size hiç bitmeyecekmiş gibi, hayatta artık asla bir işiniz olmayacakmış gibi gelir. Paniğe kapılırsınız.

İşsizin yaşadığı haneden huzur kaçar. İşsiz, evli ve çocukluysa, bu tam bir felakettir. Korkunçtur! Aile reisliği, babalık sorumluluğu, ihtiyaçları karşılayamama, çaresizlik duygusu yer, bitirir işsizi… Çürütür!

İşsiz, liseyi-üniversiteyi bitirmiş genç ve bekarsa, burada da süre uzadıkça işsizlik felakete dönüşür. Anne-baba eline bakmak gencin onurunu kırar. Morali bozuldukça bozulur. Ülkesine, eğitimine hatta gençliğine itimadı sarsılır. İnançlarını kaybeder. İstikbali görememek karamsarlığa iter genci… Onu yer, bitirir. Çürütür!

Şimdi, bu çürümeyi milyonlarla çarpın! Ne etti? Toplum çürür! Yaygın işsizlik toplumu çürütür. Çürümenin durdurulması için işsizlik sorunu ivedilikle çözülmelidir!

Peki, işsizlik sorunu bu kadar vahimken ve on milyonlarca vatandaşı, haneyi kasıp kavururken, bu buhran, ekranlarda konuşuluyor mu?

Hayır!

Milyonların belini büken pahalılık konuşuluyor mu?

Hayır!

Ekranlarda her akşam ne konuşuluyor?

Ekranlarda her akşam havanda su dövülüyor. İşsizlik sorunu perdelensin diye mi acep?

Öte yandan, böylesine tüyler ürpertici bir işsizlik bunalımı varken, bazı imtiyazlı kişilerin, birkaç “iş”te birden çalışıyor gözükmesine ve astronomik aylıklar almasına ne demeli?

İşsizliğin çözümü için atılacak adımlardan birisi olarak buna, yani aynı anda birden fazla “iş”te çalışma insafsızlığına, adaletsizliğine derhal son verilmeli.

İşsizliğin çözümü için önerilerimiz, kısmetse başka bir yazının konusu olacak.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YUKARI