Bugun...


İsmail Hakkı CENGİZ

facebook-paylas
DOĞU AKDENİZ’DE PETROL ve DOĞALGAZ NE KADAR? ÇIKARABİLEN VAR MI?
Tarih: 04-09-2020 17:20:00 Güncelleme: 04-09-2020 17:20:00


Konuyla ilgili en kapsamlı haberi, 31 Aralık 2019 tarihli Euronews'te bulabildim. 

Daha eski tarihli başka haberler de buldum. Doğu Akdeniz'deki petrol ve doğalgazın tahmini miktarı konusunda hemen hepsi aynı rakamları veriyorlar. Bölgedeki toplam petrol miktarı 1,7 ila 1,9 milyar varil, doğalgaz miktarı ise 3,45 trilyon metreküp olarak tahmin ediliyor.

Görüldüğü gibi, buradaki doğalgaz miktarı bizim Karadeniz’de bulduğumuzun 10 katından fazla… Buna rağmen bu rakamlar; Türkiye, Suriye, Lübnan, İsrail, Mısır, Kuzey ve Güney Kıbrıs olmak üzere 7 devlete ait bir sahadaki petrol ve doğalgaz yataklarının hiç de zengin olmadığını gösteriyor.

ZENGİN DOĞAL KAYNAKLAR NE KADAR OLUR?

02/09/2013 tarihli yazımızda, BBC TÜRKÇE 'yi kaynak göstererek, sadece Suriye'de 240 trilyon metreküp doğalgaz yatakları olduğunu bildirmiştik. (https://www.genelhaberler.com/kose/oku/3853)

Demek sadece Suriye'deki doğalgaz yatakları, Doğu Akdeniz'de var olduğu tahmin edilen doğalgazın 70 katı kadar!

Petrol yataklarına gelince, küçücük ülkelerden Birleşik Arap Emirliklerinin 97, Kuveyt'in ise 104 milyar varil petrolü var... Bu rakamların yanında, Doğu Akdeniz'de olduğu tahmin edilen ve 7 devletin paylaşması gereken 1,9 milyar varil petrol nedir ki?

Kaldı ki Doğu Akdeniz'deki doğal kaynaklar 2000 (iki bin) metre derinliklerden çıkarılacak. Ekonomik değerinin ne kadar olacağını, daha doğrusu kaynakları işletmenin ne kadar pahalıya mal olacağı belli değil!

HİÇ PETROL ve DOĞALGAZ ÇIKARAN DEVLET VAR MI?

Euronews’in haberinde, İsrail’in 800 milyar metreküp, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) 129+227 milyar metreküp, Mısır’ın 849 milyar metreküp, Lübnan’ın 96 milyar metreküp doğalgaz bulduğu bildiriliyor.

Gel gelelim, herhangi bir ülkenin ne kadar doğalgaz çıkardığına dair hiçbir bilgi yok! Anlaşılan, tahmini kaynak var ama bunu çıkarıp ekonomik değere dönüştüren ülke yok!

Bu vaziyet bana çok garip geldi: Tahminim, doğalgazı çıkarma maliyeti, gazın bugünkü fiyatını çok aşacağı için çıkarmaya cesaret eden şirket/ülke olmadı.

Doğu Akdeniz'de havanda su dövülüyor sanki!

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YUKARI