Bugun...


İsmail Hakkı CENGİZ

facebook-paylas
SANDIKLILI OLMAK –İZMİR’DE/TEKSAS’TA-
Tarih: 23-05-2019 12:42:00 Güncelleme: 23-05-2019 12:42:00


Her insan doğup- büyüdüğü memlekete bir aidiyet duyar, memleketini sever, onunla iftihar eder… Sandıklılılar da öyle… Fakat “Sandıklılı olmak” diye bişey de var! “Sandıklılı olmak” bir deyim! Türkçeye, Türk-İslam dünyasına ve evrene hediye ettiğimiz bir deyim!

“Sandıklılı olmak” Türk ve İslam kültürüyle yoğrulmakla birlikte cihanşümul olmanın adı…

Derin tarihî köklere sahip olmanın, o köklerden kopmamanın adı…

O köklerden kuvvet alarak çıkan dalların cihanı kuşatmasının, evreni kapsamasının adı…

Derin örf-adet ve geleneklere bağlı olmanın, onları yaşatmanın, onlarla yaşamanın adı…

Aynı zamanda, bu örf ve âdetlerin moderniteyle hemahenk olabilmesinin ve modern yaşayabilmenin adı…

Aslında, bu manâda, Sandıklı, bütün ilçelerimizin temsilidir. Bütün ilçelerimiz Sandıklı’dır.

Yukarıdaki satırlar, Prof. Dr. Ahmet İnam’ın,  TIMETURK’teki “Sandıklılı Olmak” başlıklı makalesinin verdiği ilhamla kaleme alındı.

Bizi takip eden hemşerilerimiz hatırlayacak, bu konuyu daha evvel yazmıştım. Lâkin Sandıklı Sesi gazetesinin internet sitesi yenilenirken, önceki bütün yazılar silinmiş. 18 Nisan Cumartesi günü, iftar yaptığımız İzmir’deki Sandıklılılarla da bu konuyu paylaşmak istedim. Yazıyı bulamadım. Onun için –biraz da yeni ilavelerle- tekrar yazdım. Böylece, “Sandıklılı olmak” hem Sandıklıhaber’in sitesinde bulunacak, hem de daha önce okuyamamış hemşerilerimiz için bir okuma fırsatı olacak.

x   x   x

Hemşerimiz Prof. AHMET İNAM

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Felsefe Bölümü Başkanı olan Ahmet İnam, aynı zamanda bir filozof… Bir vakitler, TRT’de, diğer iki âlimle felsefî sohbetler yaparlardı. Artık o sohbetler yok.

Ahmet İnam’la özgün ve özgür bir düşünür olduğu için, ülkenin ve insanlığın “yüzakı” bir âlim olduğu için iftihar ediyoruz. Bu “gönül insanı”nın,“Sandıklılı olmak” başlıklı, kesilip duvara asılacak tarihî makalesinden bir bölümü aşağıya alıyorum:

 SANDIKLILI OLMAK

Sandıklı'dan çıkalı epey oldu ama ben Sandıklılı bir düşünürüm. Halam ilkokul mezunuydu, annem hiç okumamıştı yine de ben onlardan çok şey öğrendim. Çünkü yüzyılların gerisinde duran çok derin bir kültürün yansımaları vardı üzerimizde.

… Onların deneyimli ve hikmet dolu biçimde hayata bakışları karşısında, bizim, günlük kaygılarımız, ufak hesaplarımız, insan yakınlığını, sıcaklığını, yüreğini unutuşumuz ne denli sıradanlığa, sığlığa tutsak olduğumuzu gösteriyor. Bize yerelliği ıskalayan bir evrensellik öğretilmeye çalışıldı.

… Ben Sandıklılı olmadan Türk olamam, Türkiyeli olamam, Avrupalı olamam, Dünyalı olamam. Ben Sandıklılıyım ve benim eğer bir farklılığım varsa, bu topraklarda doğmuş olmamdan gelen farklılığımdır. Yerel problemlerimizi çözmeden, mevzii olmanın şuuruna varmadan umumi olabilmenin, dünya vatandaşı olabilmenin mümkün olmadığını düşünüyorum. Benim gönül felsefem biraz buradan kaynaklanan bir şeydir.

Ben hep Sandıklılı olduğumu, Türk olduğumu hiçbir zaman unutmadım. Dolayısıyla,  dünyanın neresine giderseniz gidin, Afrika'da da hizmet edebilirsiniz, Avustralya'da da ama buralara borcumuz olduğunu unutmayın. Biz hep borçlu doğuyoruz, alacaklı doğmuyoruz. Bizim en büyük aldanmamız budur: Kendini alacaklı sanmak!

İnsanlık adına en büyük ayıp, olabileceği kadar olamamak, yapabileceği kadar yapamamaktır. Bence tembeller ahlaksızdır, kötümserler de ahlaksızdır. 'Dünya batıyor, bittik, mahvolduk Türkiye'nin sonu yok' gibi. Hayata hep böyle kötümser tabloyla bakmanın ahlaksız olan yanı nedir biliyor musunuz? Olabileceğimizi olmamaktır, bu topluma verebileceğimizi verememektir.

… İnsanlara bir şeyler verebileceksem, onları vermekle yükümlüyüm, borçluyuz, biz bu topraklara, atalarımıza, elbette bir Sandıklılı olarak da Sandıklımıza çok borcumuz var.

… Ben küçükken, annem, halam bizi mevlide götürürdü. Orada Yunus'tan ilahiler okunurdu. Bu Yunus ne müthiş bir adam, ne mutlu bize ki, bu topraklarda Yunus var,  Yunus'u unutup, uyanık bir işadamı olmaya kalkmak ve kendini bir Teksaslı sanmak! Hâlbuki sen Sandıklılısın ve Yunus bu topraklarda yaşamıştır.”

(https://www.timeturk.com/tr/makale/ahmet-inam/sandiklili-olmak.html

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YUKARI